Hozirgi kunda valyutaning bir necha xil kurslari mavjud, jumladan dollarning ham:
1. Rasmiy – O’zbekiston Respublikasi markaziy banki tomonidan belgilanadi. Ushbu kurs har hafta yangilanadi. Hozirda rasmiy kursning bo’yicha dollarning so’mga nisbatan qiymatini yuqorida ko’rishingiz mumkin.
2. Bank – valyuta bozoridagi talab va taklifdan kelib chiqib shakllanadi. Ushbu saytda siz banklardagi kurslarning o’zgarishiga oid eng so’nggi ma’lumotlarni bilib olishingiz mumkin.
3. Birja – bu kurs birjalarda ishlatiladi va ko’pchilik oddiy aholini qiziqtirmaydi.
Kelajakda dollarga nima bo’ladi?
Hech kim kelajakni ko’rish va aytib berish imkoniyatiga ega emas, lekin bu mavzuda hammaning o’z fikri bor. Fikringiz bilan o’rtoqlashish uchun izoh qoldirishingiz mumkin.
Toshkentdagi dollar kursi
Poytaxtdagi va boshqa viloyatlardagi kurslar deyarli farq qilmaydi, agar farq qilsa ham farq katta bo’lmaydi.
Valyuta almashtirish
Hozir dollarni banklarda almashtirish afzalroq. Chunki hammaga ma’lum, rasmiy kurs bilan bozordagi kurs orasidagi tafovut deyarli yo’q. Bundan tashqari valyutani bozorda sotish va sotib olish ta’qiqlangan. O’zbekiston Respublikasi hududida barcha hisob kitoblar milliy valyutada amalga oshirilishi kerak.